Σάββατο, 19 Οκτωβρίου 2013 19:03

Ισπανία: Έβδομη νίκη της Ρεάλ, 2-0 τη Μάλαγα

Έστω και δύσκολα η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 2-0 τη Μάλαγα στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής στην πρεμιέρα ντιβιζιόν.

Η 7η νίκη των «μερένγκες» τους έφερε σε απόσταση 2 βαθμών από την κορυφή, ωστόσο, σε ένα ακόμη ματς η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι έπαιξε...με την φωτιά, αλλά τελικά...δεν κάηκε. Ο Ντι Μαρία με το...καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε προβάδισμα στη «βασίλισσα», αλλά παρά τις ευκαιρίες που χάθηκαν στη συνέχεια η Μάλαγα παρέμεινε μέσα στο ματς μέχρι και τις καθυστερήσεις του. Τότε, ο Κριστιάνο Ρονάλντο με πέναλτι έκανε το 2-0 και όλα τελείωσαν.

Με τους Μαδριλένους αγωνίστηκε για περισσότερο από 15 λεπτά και ο Γκάρελ Μπέιλ, ο οποίος μπήκε αλλαγή στο 75ο λεπτό. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο γκολκίπερ των Ανδαλουσιάνων, Καμπαγιέρο, ο οποίος έκανε το «ματς της ζωής του».  Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, πλέον, ετοιμάζεται για τα δύο κρίσιμα ματς που ακολουθούν. Αυτό της ερχόμενης Τετάρτης με τη Γιουβέντους για το Champions League, αλλά κυρίως για το «clasico» του ισπανικού πρωταθλήματος με τη Μπαρτσελόνα στο «Καμπ Νου» στις 26 Οκτωβρίου.