Παρασκευή, 18 Οκτωβρίου 2013 23:43

Ιταλία: «Τρένο» η Ρόμα, 2-0 τη Νάπολι

Οκτώ στα οκτώ για τη Ρόμα στο ιταλικό πρωτάθλημα. Η ομάδα της «αιώνιας πόλης» νίκησε 2-0 τη Νάπολι στην πρεμιέρα της 8ης αγωνιστικής της Serie A κι εξακολουθεί να απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Μίραλεμ Πιάνιτς. Ο μέσος της Ρόμα ανέλαβε ρόλο ηγέτη μετά την έξοδο του Τότι λίγο πριν το ημίωρο (έγινε αλλαγή λόγω τραυματισμού) και με δύο γκολ (απευθείας φάουλ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και πέναλτι στο 71΄) οδήγησε την ομάδα του στο «τρίποντο».

Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ υπέστη την πρώτη εφετινή της ήττα. Επηρεάστηκε πολύ από το γκολ που δέχτηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους και στο δεύτερο μέρος δεν κατάφερε να αντιδράσει.

Ο Βασίλης Τοροσίδης έμεινε στον πάγκο των «τζιαλορόσι».