Δευτέρα, 14 Οκτωβρίου 2013 21:12

Μπάσκετ Α1: «Κόκκινο» το ντέρμπι στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής στο πρώτο φετινό ντέρπι των «αιωνίων», καθώς στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η πρεμιέρα στην Α1 Ανδρών νίκησε στο άδειο λόγω τιμωρίας ΣΕΦ τον Παναθηναϊκό με 55-45 και «μηδένισε» με το «καλημέρα» την ποινή των -2 βαθμών με την οποία ξεκίνησε στο πρωτάθλημα, λόγω της τιμωρίας του.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τρίποντο του αλλά οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 6-3, για να πάει το παιχνίδι στη συνέχεια πόντο-πόντο. Οι Πρίντεζης και Λοτζέσκι έδιναν λύσεις στους «ερυθρόλευκους», που στο ημίχρονο είχαν μια διαφορά τριών πόντων

Ο Αργύρης Πεδουλάκης πέρασε στο παρκέ τον Ούκιτς στη δεύτερη περίοδο, για να δώσει στη διαφορά τη μέγιστη τιμή της ως εκείνο το σημείο το τρίποντο του Λοτζέσκι (19-13). Οι γηπεδούχοι δεν κατόρθωσαν πάντως να διατηρήσουν για πολύ το +6, αφού ο Διαμαντίδης μείωσε σε 20-22 και ο ίδιος έδωσε το προβάδισμα, με τρίποντο, κάνοντας το 23-22, για να λήξει το ημίχρονο με τον Ολυμπιακό προηγούμενο με «βραχεία κεφαλή» δύο πόντων (29-27), χάρις σε δύο βολές του Λοτζέσκι.

Στο 23΄ ο Πρίντεζης έκανε το 36-31, έχοντας σκοράρει όλους τους πόντους της ομάδας του στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ματ Λοτζέσκι με 2/2 βολές κι ένα καλάθι αύξησε τη διαφορά στο +9 (40-31), για να λήξει η Τρίτη περίοδος με 44-36.

Ο Διαμαντίδης με τρίποντο μείωσε σε 46-41, ενώ και πάλι ο αρχηγός του Παναθηναϊκού πέτυχε το 46-43, για να «απαντήσει» ο Σλούκας που έκανε με πέντε συνεχείς πόντους το 51-43, τρία λεπτά πριν τη λήξη.

Ο Παππάς μείωσε σε 51-45, αλλά το πρώτο τρίποντο του Πέτγουεϊ 1:26΄΄ ήταν «μαχαιριά» για τον Παναθηναϊκό και ένα πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι έληξε με άνετη, τελικά, νίκη των γηπεδούχων, που πήραν και μια ικανοποιητική διαφορά ενόψει της αναμέτρησης του δεύτερου γύρου.