Κυριακή, 13 Οκτωβρίου 2013 17:30

Ποδόσφαιρο: Πρόκριση για ΑΕΚ στο Κύπελλο της Γ΄ Εθνικής

Η ΑΕΚ προκρίθηκε στην 3η αγωνιστική του Κυπέλλου στη Γ΄ Εθνική (α΄ φάση), επικρατώντας του Ηλυσιακού με 3-0 στο ΟΑΚΑ.

Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν ανώτεροι σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο καθώς οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα δεν κατόρθωσαν με μετουσιώσουν σε τέρμα κάποια από τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησαν.

Τελικά, το «γόρδιο δεσμό» του γκολ έλυσε ο 37χρονος Νίκος Γεωργέας, σκοράροντας με άψογο πλασέ το 1-0 στο 55΄. Η συνέχεια ήταν εύκολη για την Ένωση, που έφτασε στο τελικό 3-0 με τα τέρματα των Μπρέσεβιτς στο 60ο και Πόποβιτς στο 76ο λεπτό.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα:

1ος όμιλος: Ορφέας Ελευθερούπολης–ΠΑΟ Κοσμίου 2-1, Διγενής Λακκώματος–Δόξα Πετρούσας  2-2 (5-4 πέναλτι), Άρης Ακροποτάμου–Κιλκισιακός 0-0 (4-2 πέναλτι), Εθνικός Σιδηροκάστρου–Αγροτικός Αστέρας 2-4

2ος όμιλος: Οδυσσέας Κορδελιού–Κοζάνη 0-2, Εθνικός Φιλιππιάδας–Οικονόμος Τσαριτσάνης 1-0, Καμπανιακός–Καστοριά 1-0, Δόξα Πενταλόφου–Λάρισα 0-4

3ος όμιλος: Τρίκαλα–Χαλκίδα 1-0, Αχ. Νεοκαισάρειας–Μαχητής Τερψιθέας 2-1, Λευκάδια–Κύμη 0-2, Αμπελωνιακός–Ρήγας Φεραίος 0-1

4ος όμιλος: Μεσολόγγι–Καλαμάτα 1-2, ΑΕ Καραϊσκάκης–ΠΦΟ Πανόπουλου 1-3, Ατρόμητος Αχαΐας–ΠΑΟ Βάρδας 1-1 (5-3 πέναλτι), Εθνικός Σαγέικων–Μεσσηνιακός 2-1 (παράταση)

5ος όμιλος: Κισσαμικός–Ατσαλένιος 0-0 (5-3 πέναλτι), Ολυμπιακός Λαυρίου–Νέα Ιωνία αναβλήθηκε, Τράχωνες–Πανελευσινιακός 0-2, Ιωνικός–Ρούβας 2-0

6ος όμιλος: Μανδραϊκός–Αστέρας Βάρης αναβλήθηκε, Τριγλία Ραφήνας–Θύελλα Ραφήνας αναβλήθηκε, Άγιος Νικόλαος–Κηφισιά 3-2