Πέμπτη, 10 Οκτωβρίου 2013 13:21

NBA: «Τρόμαξε» και το Σαν Αντόνιο η ΤΣΣΚΑ

Ο Έτορε Μεσίνα έχει μετατρέψει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας σε ομάδα... NBA, όπως τουλάχιστον φαίνεται από τις εμφανίσεις που οι Μοσχοβίτες πραγματοποιούν στην ανά τις ΗΠΑ περιοδεία τους, απέναντι στις κορυφαίες ομάδες του πλανήτη.

Πριν από δύο ημέρες οι Ρώσοι νίκησαν στη Μινεσότα τους Τίμπεργουλβς και σήμερα λίγο έλειψε να καταγράψουν μια ακόμη μεγαλύτερη επιτυχία, καθώς έφτασαν κοντά σε μια ιστορική επικράτηση απέναντι στους φιναλίστ του πρωταθλήματος, Σαν Αντόνιο Σπερς, από τους οποίους ηττήθηκαν τελικά στην παράταση με 95-93.

Η ΤΣΣΚΑ κρατούσε το προβάδισμα και τη νίκη στα χέρια της, αλλά τα «σπιρούνια» ισοφάρισαν με φόλοου του Μπέινς ακριβώς στη λήξη του αγώνα και έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση, όπου επικράτησαν με διαφορά δύο πόντων.

Τζινόμπιλι και  Μιλς είχαν από 14 πόντους για τους Σπερς, ενώ για την ΤΣΣΚΑ ο Πάργκο σκόραρε 20, ο Γουίμς 16 και ο Χάινς σε 24 λεπτά συμμετοχής «έγραψε» 6 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κοψίματα.