Τρίτη, 08 Οκτωβρίου 2013 17:49

Μπάσκετ: Στην τετράδα του Κυπέλλου με «περίπατο» ο Παναθηναϊκός

Θριαμβευτική πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Παναθηναϊκός, με τους «πράσινους» να γίνονται η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε το εισιτήριο για τους «τέσσερις» της διοργάνωσης μετά το απολύτως πειστικό 83-52 επί του γηπεδούχου ΑΓΟ Ρεθύμνου, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της προημιτελικής φάσης.

Με τον Γκιστ να κυριαρχεί στη ρακέτα, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με διαφορά 11 πόντων (24-13) ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο, ενώ η ανωτερότητα των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο. Το φιλότιμο του Γκάμπριελ και τα τρίποντα του Χαρτ συντηρούσαν τη διαφορά σε ανεκτό επίπεδο, όταν όμως οι νταμπλούχοι «πάτησαν γκάζι» το Ρέθυμνο δεν κατόρθωσε να ακολουθήσει.

Υπέρτεροι για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν οι Διαμαντίδης (13 πόντοι), Γκιστ (13) και Παππάς (11), ενώ από το Ρέθυμνο πάλεψαν περισσότερο οι Χαρτ (18 πόντοι) και Γκάμπριελ (17).