Σάββατο, 05 Οκτωβρίου 2013 19:25

«Ενέδρα» στο Μενχεγκλάντμπαχ για Ντόρτμουντ

Η Μπορούσια Μενχεγκλάντμπαχ υποχρέωσε την Ντόρτμουντ στην πρώτη φετινή ήττα της στο γερμανικό πρωτάθλημα, μετά τη νίκη με 2-0 επί του συγκροτήματος του Γιούργκεν Κλοπ στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής στην μπουντεσλίγκα.

Ύστερα από αρκετή πίεση των Βεστφαλών στους γηπεδούχους και ενάντια στη ροή του αγώνα, στο 82ο λεπτό ο Χούμελς ανέτρεψε στη μικρή περιοχή τον Νορντβάιτ, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι και έδειξε κόκκινη κάρτα στον «δράστη» και ο Κρούζε έκανε το 1-0 από τα 11 μέτρα, για να δώσει πειστικό τόνο στη νίκη της ομάδας του ο Ράφαελ στο 56΄.

Στο Γκελζενκίρχεν η Σάλκε βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Μέλντερς στο 10΄, αλλά με τρομερή αντεπίθεση κατανίκησε την αντίπαλό της επικρατώντας 4-1, με τα τέρματα των Μπόατενγκ (16΄ πέναλτι), Σάλαϊ (28΄, 78΄) και Μέγερ (86΄). Η Άουγκσμπουργκ, πάντως, είχε μείνει από το 16ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κλάβαν στη φάση του πέναλτι.

Αίσθηση προκάλεσε η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της «νεοφώτιστης» Αϊντραχτ Μπραουνσβάιχ, η οποία επικράτησε στη «Φολκσβάγκεν Αρένα» της Βόλφσμπουργκ με 2-0 (30΄ Μπελαραμπί, 86΄ Κουμπέλα) και «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Στα άλλα δύο παιχνίδια είχαμε Μάιντς-Χοφενχάιμ 2-2 (82΄ Τσούπο-Μότινγκ, 90΄+ Νοβέσκι - 14΄ Φόλαντ, 22΄ Φιρμίνο) και Στουτγκάρδη-Βέρντερ Βρέμης 1-1 (6΄ Χάρνικ - 37΄ Πέτερσεν).