Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου 2013 18:01

Μπάσκετ: Τρίτος στο «Γκομέλσκι Καπ» ο Παναθηναϊκός

Την 3η θέση στο τουρνουά «Γκομέλσκι Καπ» πήρε ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο «μικρό τελικό» με 80-74.

Αυτή την φορά ο Παναθηναϊκός δεν είχε σχέση με την εικόνα που έδειξε η ομάδα στο χθεσινό ματς με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, όπου συνετρίβη με 72-49. Οι «πράσινοι» με κορυφαίο το Ραμέλ Κάρι (25 πόντους) και χάρις σε ένα εξαιρετικό τρίτο 10λεπτο κατάφεραν να επικρατήσουν των Ισραηλινών και, πλέον, στρέφουν το ενδιαφέρον τους στο φιλικό της ερχόμενης Τετάρτης στο ΟΑΚΑ με την Αστάνα από το Καζακστάν.

Με τον Αμερικανό, Ραμέλ Κάρι, να κάνει μεγάλο ματς και με 15 πόντους στο πρώτο 10λεπτο, η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 24-21. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ήταν καλύτερη στη δεύτερη περίοδο, όπου ξέφυγε ακόμη και με 8 πόντους (45-37), προτού ένα κάρφωμα του Γκιστ διαμορφώσει το 45-39 του πρώτου μέρους.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας ήταν «μεταμορφωμένοι» στην 3η περίοδο. Με εξαιρετική άμυνα πήραν προβάδισμα εννέα πόντων (48-57), ενώ με καλάθι και φάουλ του Μπράμου η διαφορά έφτασε τους δώδεκα πόντους (60-48), ενώ λίγο αργότερα τους 13 με βολές του Λάσμε (51-64).

Οι αλλαγές σε πρόσωπα και σχήματα του Αργύρη Πεδουλάκη ανέκοψαν κάπως το ρυθμό του Παναθηναϊκού στο τελευταίο 10επτο, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Μακάμπι η οποία πλησίασε στο -8  (62-70). Ένα λέι απ του Κάρι κι ένα τρίποντο του Διαμαντίδη σταμάτησαν το σερί (62-75) και στο υπόλοιπο του ματς οι «πράσινοι» ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν. Το μόνο που κατάφερε η «ομάδα του λαού» ήταν να μειώσει σε 80-74.