Παρασκευή, 27 Σεπτεμβρίου 2013 00:58

Υψηλές πτήσεις για Βιγιαρεάλ και Μπιλμπάο

Βιγιαρεάλ και Αθλέτικ Μπιλμπάο συνέχισαν με νίκες στην πριμέρα ντιβισιόν, στις νυχτερινές αναμετρήσεις τους με τις οποίες ολοκληρώθηκε η 6η αγωνιστική στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν πολύ καλή πορεία έως τώρα, με το αήττητο «κίτρινο υποβρύχιο» να είναι τέταρτο με 14 βαθμούς και τους Βάσκους του Ερνέστο Βαλβέρδε να ακολουθούν μία θέση πιο κάτω, έχοντας φτάσει στους 12 βαθμούς με τέσσερις νίκες.

Στο «Μαδριγάλ» οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν της Εσπανιόλ 2-0 με γκολ των Ζερεμί Περμπέ στα 30 δευτερόλεπτα από την έναρξη του αγώνα και Τζόναθαν Περέιρα στο 67΄, ενώ για τους φιλοξενούμενους μείωσε στο τελικό 2-1 με καταπληκτικό τέρμα στο 80΄ ο Σέρχιο Γκαρσία.

Στο «Σαν Μαμές» ο Χόρχε Μολίνα έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους κάνοντας το 0-1 για την Μπέτις στο 62΄, αλλά στο 73΄ ο Όσκαρ Ντε Μάρκος ισοφάρισε για την Αθλέτικ και στο 82΄ ο στόπερ Μίκελ Σαν Χοσέ εξιλεώθηκε για την κάκιστη εμφάνισή του στο «Ελ Πρατ» πριν από μερικές ημέρες, σκοράροντας το νικητήριο γκολ για την ομάδα του «τσινγκούρι».

Στο άλλο αποψινό παιχνίδι η Χετάφε νίκησε τη Θέλτα με 2-0 και βελτίωσε τη θέση της στο βαθμολογικό πίνακα, σημειώνοντας ένα γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Λισάντρο Λόπεζ (44΄) κι άλλο ένα με τον Πέδρο Μοσκέρα στο 59ο λεπτό.