Τετάρτη, 25 Σεπτεμβρίου 2013 00:23

Γερμανία: «Ίδρωσε» στο Κύπελλο η Ντόρτμουντ

Την παράταση χρειάστηκε η Μπορούσια Ντόρτμουντ για να προκριθεί στους «16» του Κυπέλλου Γερμανίας, εις βάρος της Μόναχο 1860.

Η ομάδα της Βεστφαλίας, που δεν φαίνεται να διάγει περίοδο φόρμας, χρειάστηκαν τα γκολ των Ομπαμεγιάνγκ (105΄ πέναλτι) και Μχιταριάν (107΄) για να κάμψουν την αντίσταση των φιλοξενούμενων, που από το 104΄ έπαιζαν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Σταλ.

Να σημειωθεί ότι ο Παπασταθόπουλος έπαιξε βασικός και σε αυτό τον αγώνα για την Μπορύσια. Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ξεχώρισε η νίκη-έκπληξη της Κολονίας (Β΄ Εθνική) που επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Μάιντς, με γκολ του Ρίσε στο 58΄.

Τα αποτελέσματα στις αναμετρήσεις της Τρίτης: Μίνστερ-Άουγκσμπουργκ 0-3, Μόναχο 1860-Ντόρτμουντ 0-2 (παράταση), Βόλφσμπουργκ-Άαλεν 2-0, Βιέντεμπρουκ-Σαφχάουζεν 1-3, Αρμίνια Μπίλεφελντ-Λεβερκούζεν 0-2, Αμβούργο-Γκρόιτερ Φιρτ 1-0, Χοφενχάιμ-Κότμπους 3-0 (παράταση), Μάιντς-Κολονία 0-1