Τρίτη, 24 Σεπτεμβρίου 2013 23:20

Μπάσκετ: Νίκη για Ολυμπιακό στην πρεμιέρα του «Rixos Cup»

Με νίκη ξεκίνησε ο Ολυμπιακός τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά «Rixos Cup», το οποίο διεξάγεται στην Κωνσταντινούπολη.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν της Μπουντιβέλνικ με 80-72, παρά το ότι κάποια στιγμή βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με διαφορά 16 πόντων (25-41).

Ένα δεκάλεπτο, πάντως, ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό, καθώς με εξαιρετική άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν στην τελευταία περίοδο ένα επιμέρους σκορ 28-9, που τους έδωσε και τη νίκη.

Επόμενος αντίπαλος του Ολυμπιακού θα είναι η Αναντολού Εφές, την οποία η πειραϊκή ομάδα θα αντιμετωπίσει την προσεχή Πέμπτη (26/9, 18:00).