Τετάρτη, 18 Σεπτεμβρίου 2013 21:24

Ποδόσφαιρο: Πρόκριση για Κέρκυρα και Φωστήρα στο Κύπελλο Ελλάδας

Κέρκυρα και Φωστήρας προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, μετά τις νίκες τους επί των Δόξας Δράμας και Πανηλειακού με 6-5 στα πέναλτι (1-1 κ.δ., 2-2 παράταση) και 2-1 αντίστοιχα.

Στο «νησί των Φαιάκων» οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Στόικο στο 22΄, όμως στο 24΄ ο Ζορμπάς ισοφάρισε. Η κανονική διάρκεια έληξε 1-1 και στην παράταση ο Βενέτης έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 105΄, αλλά στο 114΄, ο Στόικος και πάλι, έκανε το 2-2 με πέναλτι, για να πάρει τη νίκη και την πρόκριση στα πέναλτι η Κέρκυρα.

Στον Πύργο, η ομάδα του Ταύρου προηγήθηκε στο 20΄ με τον Βούζα και στο 61΄ έμεινε με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Κουλιμπαλί αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Τρία λεπτά αργότερα οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν με τον Καλαϊτζίδη, για να σκοράρει στο 79΄ ο Ροντρίγκεζ εις βάρος της ομάδας του και να δώσει την πρόκριση στον Φωστήρα.