Τρίτη, 17 Σεπτεμβρίου 2013 00:59

Ισπανία: Νίκη για Αθλέτικ στα εγκαίνια του νέου «Σαν Μαμές»

Με νίκη εγκαινίασε το νέο «σπίτι» της η Αθλέτικ Μπιλμπάο, καθώς αν και δέχθηκε πρώτη γκολ στο «Σαν Μαμές» νίκησε τη Θέλτα με 3-2 στην ακροτελεύτια αναμέτρηση της 4ης αγωνιστικής.

Οι Βάσκοι του Ερνέστο Βαλβέρδε έφτασαν τις τρεις νίκες σε τέσσερις συναντήσεις και ανέβηκαν στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα (9 βαθμοί), πίσω από τις Ρεάλ Μαδρίτης και Βιγιαρεάλ που έχουν 10 βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε για την ομάδα από το Βίγκο ο Τσαρλς στο 14΄, για να ισοφαρίσει τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μίκελ Σαν Χοσέ. Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στην επανάληψη, έφτασαν γρήγορα στο 3-1 με τους Άντονι Ιραόλα (61΄) και Μπενιάτ Ετσεμπερία (68΄), πριν μειώσει στο 79΄ ο Σάντι Μίνα.

Στην αναμέτρηση που προηγήθηκε, Έλτσε και Βαγιαδολίδ αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0.