Κυριακή, 01 Σεπτεμβρίου 2013 23:47

Ισπανία: Μέσι είναι μόνο ένας

Με τον Λιονέλ Μέσι να κάνει ένα εντυπωσιακό χατ τρικ μέσα σε μισή ώρα, η Μπαρτσελόνα πέρασε με νίκη 3-2 από το «Μεστάγια», που ανέκαθεν αποτελούσε μια δύσκολη έδρα για τους «μπλαουγκράνα».

Οι πρωταθλητές έκαναν το «3 στα 3» στην πριμέρα ντιβισιόν και παρέμειναν στην κορυφή του πρωταθλήματος, μαζί με τις Ρεάλ, Ατλέτικο Μαδρίτης και Βιγιαρεάλ. Τα «όργια» του Μέσι ξεκίνησαν στο 11ο λεπτό, συνεχίστηκαν στο 39ο και ολοκληρώθηκαν στο 41ο, με την Μπαρτσελόνα να παγώνει την έδρα της Βαλένθια κάνοντας το 0-3!

Στο σημείο εκείνο, όμως, κατέστη εμφανές κατά τον πλέον πειστικό τρόπο το τεράστιο πρόβλημα που αντιμετωπίζει η ομάδα της Καταλονίας στο κέντρο της άμυνάς της και η ανεπάρκεια του Πικέ, που χωρίς έναν «ογκόλιθο» της κλάσης Πουγιόλ δίπλα του, δείχνει «γυμνός». Μέσα σε τρία λεπτά, στο 45ο και το δεύτερο των καθυστερήσεων, ο Χέλντερ Ποστίγκα σκόραρε δύο φορές (!) μειώνοντας σε 2-3, αφού ο Πικέ απλά τον κοιτούσε να «εκτελεί» τον Βαλντές, με δύο έξοχα γκολ.

Στον μακράν κορυφαίο αγώνα της σεζόν ως τώρα το δεύτερο ημίχρονο είχε καταιγιστικό ρυθμό, με τον Μέσι να σπαταλά 4-5 κλασικές ευκαιρίες, τη Βαλένθια να ανταποδίδει στην απέναντι εστία, τον Ζόνας να έχει δοκάρι αλλά κατά παράδοξο τρόπο το σκορ να μην αλλάζει ως το τέλος και τον Χεράρδο Μαρτίνο να πανηγυρίζει ακόμη μία νίκη.

Από πολύ δύσκολη έδρα πέρασε και η Ατλέτικο Μαδρίτης, που νίκησε στο «Ανοέτα» τη Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-1 με γκολ των Βίγια (27΄) και Κόκε (56΄), ενώ για τους γηπεδούχους μείωσε στο 68΄ ο Τσάμπι Πριέτο). Εσπανιόλ και Μπέτις έμειναν στο 0-0, ενώ στην Ανδαλουσία Σεβίλη-Μάλαγα 2-2 (44΄, 71΄ Γκαμεϊρό - 40΄ Μοράλες, 68΄ Σάντα Κρουζ).