Παρασκευή, 30 Αυγούστου 2013 12:42

Νίκησε αλλά αποκλείστηκε ο Ατρόμητος

Μεγάλη νίκη, που ατυχώς δεν συνοδεύτηκε από την πρόκριση, σημείωσε επί της Αλκμάαρ ο Ατρόμητος, καθώς στον επαναληπτικό αγώνα για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ επικράτησε της αντιπάλου του στην Ολλανδία με 2-0, αλλά δεν κατόρθωσε να ανατρέψει το εις βάρος του 1-3 από την αναμέτρηση του Περιστερίου.

Η συνάντηση ξεκίνησε χθες και ολοκληρώθηκε σήμερα, λόγω διακοπής στο 59ο από πυρκαγιά στο εστιατόριο του γηπέδου. Στο σημείο της διακοπής ο Ατρόμητος προηγούνταν με 1-0 χάρις στο γκολ του Παπαδόπουλου στο 53ο λεπτό. Στο εναπομείναν διάστημα που παίχθηκε σήμερα ο Καραγκούνης έκανε το 2-0 στο 74΄, οι Περιστεριώτες πίεσαν αφόρητα στη συνέχεια, έχασαν μοναδικές ευκαιρίες και είχαν δοκάρι με τον Ναπολεόνι (87΄), αλλά το σκορ δεν άλλαξε.

Ο Ατρόμητος, που χθες είχε χάσει πέναλτι στο 20΄ με τον Παπαδόπουλο (απέκρουσε ο Αλβαράδο), σημείωσε την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη στην ιστορία του. Μετά το 2-0 το γήπεδο της Αλκμάαρ έγινε... κατηφορικό για τους γηπεδούχους, που άρχισαν να αμύνονται μαζικά για να διαφυλάξουν το αποτέλεσμα της πρώτης συνάντησης, που τους έδινε την πρόκριση.

Στο 74΄ ο Ούμπιντες έκανε μπαλιά 35 μέτρων, η μπάλα πέρασε από τους αμυντικούς και ο επερχόμενος Καραγκούνης με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα του Ατρομήτου. Στο 80ο λεπτό ο Ιγκλέσιας έχασε μοναδική ευκαιρία, όταν από παράλληλη σέντρα του Ούμπιντες πλάσαρε εν κινήσει στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα έξω από την εστία της ολλανδικής ομάδας.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Ιγκλέσιας και πάλι δεν κατάφερε να σκοράρει από πολύ κοντά ενώ στο 85΄ ο Φυτανίδης έπιασε δύσκολη κεφαλιά αλλά ο τερματοφύλακας της Αλκμααρ απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ. Η πίεση ήταν πλέον «ασφυκτική» και στο 87ο λεπτό ο Ναπολεόνι αποδείχθηκε μοιραίος, όταν σχεδόν εξ επαφής «σημάδεψε» το αριστερό δοκάρι του Αλβαράδο, στην τελευταία ευκαιρία της ομάδας του να φτάσει στο τρίτο γκολ και τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.