Πέμπτη, 22 Αυγούστου 2013 11:41

Ο Νεϊμάρ έφερε το Σούπερ Καπ κοντά στη Βαρκελώνη

Προβάδισμα για την κατάκτηση του πρώτου φετινού τίτλου απέκτησε η Μπαρτσελόνα, μετά την ισοπαλία (1-1) που απέσπασε στο «Βιθέντε Καλντερόν» από την Ατλέτικο Μαδρίτης, στον πρώτο τελικό του ισπανικού Σούπερ Καπ.

Οι «ροχιμπλάνκος» του Ντιέγκο Σιμεόνε μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και κατόρθωσαν να προηγηθούν στο 12ο λεπτό, με τον Νταβίντ Βίγια να σκοράρει εις βάρος της πρώην ομάδας του.

Οι «μπλαουγκράνα» του Χεράρδο Μαρτίνο βελτιώθηκαν όμως στην επανάληψη και με τον Νεϊμάρ να ανοίγει λογαριασμό στους πρωταθλητές Ισπανίας, σκοράροντας το παρθενικό τέρμα του στο 66ο λεπτό, έφτασαν στο τελικό 1-1.