Πέμπτη, 08 Αυγούστου 2013 10:00

Η «εκδίκηση» του Κριστιάνο Ρονάλντο

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο «απάντησε» με γκολ στο Ζοζέ Μουρίνιο και η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 3-1 την Τσέλσι στον τελικό του Guinness International Champions Cup που διεξήχθη στο Μαϊάμι.

Το φιλικό...μόνο φιλικό δεν ήταν ανάμεσα στις δύο ομάδες. Οι δηλώσεις του πρώην τεχνικού των «μερένγκες» για το «ποιος είναι ο πραγματικός Ρονάλντο» (σ.σ. είχε πει ότι ο παλαίμαχος Βραζιλιάνος στράικερ, το 'φαινόμενο' όπως αποκαλείτο, ήταν ο πραγματικός Ρονάλντο και ο όχι ο Πορτογάλος) είχαν «ανεβάσει το θερμόμετρο», ενώ από την άλλη ο «εκλεκτός» είχε δηλωμένα πολλούς εχθρούς στη Μαδρίτη.

Ο CR7 σκόραρε με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ στο 26ο λεπτό βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και πανηγύρισε έξαλλα το τέρμα που πέτυχε. Γυρίζοντας προς το μέρος του Μουρίνιο, με τα δάχτυλά του στο στήθος και ειρωνικό βλέμμα έδειξε στον συμπατριώτη του πως -τουλάχιστον για τον ίδιο- αυτός είναι ο ένας και μοναδικός.

Οι «μερένγκες» προηγήθηκαν με τον Μαρτσέλο στο 11΄, αλλά πέντε λεπτά μετά ο Ραμίρες «κρέμασε» τον Κασίγιας κι έκανε το 1-1. Η Τσέλσι, μετά το γκολ του Ρονάλντο πίεσε πολύ, έχασε κλασικές ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος, αλλά ο Κασίγιας έκανε μεγάλες επεμβάσεις. Και αφού οι «μπλε» δεν κατάφεραν να σκοράρουν, ο Ρονάλντο έκανε το 3-1 με δυνατή κεφαλιά μετά από σέντρα του Ίσκο στο 56ο λεπτό, ολοκληρώνοντας τον θρίαμβο της ομάδας του.

Ερωτηθείς μετά το φιλικό ο Ρονάλντο για το αν ο πανηγυρισμός του είχε αποδέκτη το συμπατριώτη του προπονητή της Τσέλσι, απάντησε: «Όχι, διότι δεν με ενδιαφέρει τι λένε και τι κάνουν οι άλλοι».