Κυριακή, 04 Αυγούστου 2013 23:41

Ισοπαλία Παναθηναϊκού με Λάτσιο στη Λεωφόρο

Παναθηναϊκός και Λάτσιο αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 στο μεταξύ τους φιλικό αγώνα, που διεξήχθη στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας ενώπιον περίπου 10.000 θεατών που βρέθηκαν στο ιστορικό «Απόστολος Νικολαΐδης».

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στους «πράσινους» και ήρθε στο 6ο λεπτό, όταν ο Ζέκα εκμεταλλεύτηκε λάθος της ιταλικής άμυνας, προσπάθησε να περάσει τον Μαρκέτι αλλά βγήκε πλάγια και στην μπαλιά του ο Καρέλης δεν κατάφερε με «ψαλιδάκι» να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Από την πλευρά των «λατσιάλι», η καλύτερη ευκαιρία χάθηκε στο 38΄, όταν ο Λούλιτς πλάσαρε αλλά ο Καπίνο έδιωξε με τα πόδια.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοσή τους και ήταν καλύτεροι από τους Ιταλούς. Στο 75΄ και σε ωραία αντεπίθεση η μπάλα έφτασε στον Ντίνα, δεξιά και μέσα στην περιοχή της Λάτσιο, αυτός έκανε την παράλληλη σέντρα αλλά η άμυνα των Ιταλών μόλις που πρόλαβε τον Μπεργκ. Η καλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων σημειώθηκε στο 82΄, όταν ο Ντίνας έκανε ωραίο σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της Λάτσιο.