Τετάρτη, 26 Ιουνίου 2013 23:14

Τένις: Αποκλείστηκε και ο Φέντερερ

Ημέρα εκπλήξεων ήταν η σημερινή στο Λονδίνο, αφού μετά τη Μαρία Σαράποβα τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του Wimbledon γνώρισε ο κάτοχος του τίτλου και επτά φορές πρωταθλητής στο Λονδίνο, Ρότζερ Φέντερερ.

Ο Ελβετός άσος ηττήθηκε ύστερα από τρίωρο αγώνα από τον Ουκρανό Σεργκέι Στακόφσκι (ν. 116 στον κόσμο) με 3-1 και αποκλείστηκε από τον δεύτερο γύρο, ενώ για πρώτη φορά μετά από 36 Grand Slam δεν θα συμμετάσχει τουλάχιστον ως τους «8».

Ο Φέντερερ θα βρεθεί στην πέμπτη θέση της παγκόσμιας κατάταξης, για πρώτη φορά μετά τις 23 Ιουνίου 2003, ενώ αν νικητής αναδειχθεί ο Τσέχος Τόμας Μπέρντιχ τότε ο Ελβετός θα είναι έκτος!