Τετάρτη, 19 Ιουνίου 2013 12:24

NBA: Νίκη-θρίλερ για Μαϊάμι, «αυτοκτόνησαν» οι Σπερς

Στον τελευταίο αγώνα θα κριθεί ο φετινός τίτλος στο NBA, αφού το τρίποντο του Ρέι Άλεν 5.2΄΄ πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας έστειλε το παιχνίδι στην παράταση και κράτησε «ζωντανό» το Μαϊάμι απέναντι στο Σαν Αντόνιο, με τη Χιτ να επικρατεί τελικά με 103-100 και να ισοφαρίζει σε 3-3.

Στο έβδομο παιχνίδι, που θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Παρασκευής στο Μαϊάμι, οι γηπεδούχοι θα έχουν και το ψυχολογικό πλεονέκτημα εκτός από την έδρα, αφού  κατόρθωσαν να αντιπαρέλθουν σε μια αναμέτρηση που έπαιζαν με την «πλάτη στον τοίχο», καθώς με νίκη οι Σπερς έπαιρναν το πρωτάθλημα.

Αντίθετα, για τους Τεξανούς αυτό ήταν μεγάλο χτύπημα και ίσως εμφανιστούν απογοητευμένοι, αφού βρέθηκαν μια ανάσα από το πέμπτο πρωτάθλημα της ιστορίας τους αλλά δεν ευτύχησαν να «καθαρίσουν» το ματς και να τελειώνουν από σήμερα. Οι παίκτες του Πόποβιτς «αυτοκτόνησαν», αφού μπήκαν στην τελική ευθεία προηγούμενοι με πέντε πόντους στο τελευταίο λεπτό, αλλά στο τέλος χαμογέλασαν οι αντίπαλοι.

Το Μαϊάμι προσπέρασε ύστερα από αρκετή ώρα με 84-82, στα μισά του 4ου δωδεκάλεπτου, όμως με πέντε σερί πόντους του Τόνι Πάρκερ οι Σπερς προηγήθηκαν  91-89 στα 58΄΄ πριν τη λήξη, για να γίνει το 94-89 με τρεις βολές του Τζινόμπιλι (3/4). Το τρίποντο του Τζέιμς έκανε το σκορ 92-94 στα 20.1΄΄ πριν το τέλος, ο Λέοναρντ έχασε άλλη μία βολή (1/2) και τελικά ο Άλεν έστειλε το ματς στην παράταση (95-95), μετά από άστοχο τρίποντο του «βασιλιά» Λεμπρόν και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του να φτάσει σε μια μεγάλη νίκη.