Δευτέρα, 03 Ιουνίου 2013 21:53

Νίκη Παναθηναϊκού και τελικός «αιωνίων»

Ο Παναθηναϊκός ακολούθησε τον Ολυμπιακό με διαφορά μερικών ωρών και θα είναι ο αντίπαλος των «ερυθρόλευκων» στον τελικό του πρωταθλήματος της Α1, για όγδοη συνεχή χρονιά. Οι «πράσινοι» νίκησαν στο κλειστό της οδού Αρτάκης τον Πανιώνιο με 64-62, έκαναν το 3-0 στη σειρά των ημιτελικών με τους «κυανέρυθρους» και θα παίξουν για τον τίτλο με μειονέκτημα έδρας, με πρώτο αγώνα την Παρασκευή στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 35-36, 45-52, 62-64

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και με την παρότρυνση του ένθερμου φίλαθλου κοινού τους προηγήθηκαν 16-9 στο 8΄, κατορθώνοντας στο διάστημα αυτό να παίξουν καλή άμυνα και να βρουν τον «εκτελεστή» που ήθελαν στο πρόσωπο του Αθηναίου.

Ο Πανιώνιος προηγήθηκε 18-13 στο 10΄, αλλά στο ξεκίνημα του β΄ δεκάλεπτου δύο συνεχή τρίποντα του Μπράμος έδωσαν το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 24-20. Οι «πράσινοι» συντηρούσαν μια μικρή διαφορά, αλλά η είσοδος του Μπόγρη και το «ζεστό χέρι» του Μπατή έφεραν την ισοφάριση (29-29).

Το παιχνίδι πήγαινε έκτοτε πόντο-πόντο, με τον Κάρι να οδηγεί την ομάδα του στο σκοράρισμα και τον Παναθηναϊκό να προηγείται στο ημίχρονο με βραχεία κεφαλή (36-35). Στο 25΄ οι παίκτες του Πεδουλάκη προηγήθηκαν με διαφορά 11 πόντων (48-37), όμως οι προσπάθειες των Γιάνκοβιτς και Κις κράτησαν τον Πανιώνιο κοντά στο σκορ.

Στο 36΄ ο Διαμαντίδης έκανε με τρίποντο το 62-52 και το παιχνίδι φάνηκε να τελειώνει, όμως τότε ανέλαβε δράση ο «άκαπνος» μέχρι εκείνο το σημείο Παππάς, που με 9 πόντους μείωσε σε 62-64. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, όμως ο Γιάνκοβιτς αστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε στην εκπνοή του αγώνα.