Κυριακή, 02 Ιουνίου 2013 22:58

Ιρλανδία: Με δύο γκολ ο Κιν γιόρτασε τις 125 συμμετοχές στην εθνική

Η Ιρλανδία νίκησε 4-0 τη Γεωργία σε φιλικό ματς προετοιμασίας, με το Ρόμπι Κιν  να γιορτάζει τις 125 διεθνείς συμμετοχές του πετυχαίνοντας δύο τέρματα.

Ο πρώην παίκτης των Τότεναμ και Λίβερπουλ «συγκατοικεί» πλέον με το Σέι Γκίβεν στην κορυφή της λίστας των συμμετοχών και φρόντισε ν α το γιορτάσει κατάλληλα.

Η αποβολή του Λόρια στο 21ο λεπτό απλοποίησε τα πράγματα για την ομάδα του Τζιοβάνι Τραπατόνι στη συνέχεια, η οποία έδειξε πολύ καλά στοιχεία, όπως και στο φιλικό της περασμένης Τετάρτης με την Αγγλία (1-1).

Ο Κίο άνοιξε το σκορ στο 42ο λεπτό και στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι έκαναν...πάρτι. Στο 48΄ ο Κοξ διπλασίασε τα τέρματα των Ιρλανδών και τη σκυτάλη πήρε ο Ρόμπι Κιν που βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 77΄ και 88΄.

Οι Ιρλανδοί θα αντιμετωπίσουν την ερχόμενη Παρασκευή τις Νήσους Φερόε, στο πλαίσιο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2014.