Τετάρτη, 29 Μαΐου 2013 21:52

Νίκη χωρίς πίεση επί του ΑΓΟΡ ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών του πρωταθλήματος με αντίπαλο το Ρέθυμνο, επικρατώντας της ομάδας από την Κρήτη πολύ πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό  77-62. Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν εκ νέου στο ΣΕΦ την Παρασκευή, με την πρόκριση στον τελικό να κρίνεται στις τρεις νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 43-22, 65-37, 77-62

Ο ΑΓΟ Ρεθύμνου προηγήθηκε για πρώτη και τελευταία φορά στον αγώνα με 9-6, χάρις σε 2 τρίποντα του Κάρτερ, αλλά τα 2/7 δίποντα και τα 7 λάθη στην πρώτη περίοδο δεν επέτρεψαν στην ομάδα της Κρήτης να «εξαργυρώσει» την καλή απόδοσή της σε αυτό το διάστημα με κάτι καλύτερο.

Η συνέχεια ανήκε στους πρωταθλητές Ευρώπης, που με επιμέρους σκορ 21-4 στα πρώτα οκτώ λεπτά της δεύτερης περιόδου «τίναξαν» τη διαφορά στο +19 (39-20), έχοντας να επιδείξουν μια εξαιρετική επιθετική πολυφωνία. Το ημίχρονο έκλεισε στο 43-22, με τους γηπεδούχους να έχουν πια βάλει το νερό στο αυλάκι.

Ο Ολυμπιακός πάτησε κι άλλο το γκάζι στην Τρίτη περίοδο, ενώ ταυτόχρονα πίεσε ακόμη περισσότερο στην άμυνα και είχε υπομονή στην κυκλοφορία της μπάλας. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασαν τη διαφορά ακόμη και στο +28  (65-37 στο 30΄), αλλά στη συνέχεια αποφάσισαν να παίξουν στο ρελαντί, αφού ο αγώνας είχε πια κριθεί.