Παρασκευή, 24 Μαΐου 2013 18:44

Πέρασε στα ημιτελικά ο Παναθηναϊκός

Το εισιτήριο για τα ημιτελικά των πλέι οφ, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού, Πανιώνιος-Άρης, «σφράγισε» ο Παναθηναϊκός μετά τη δεύτερη νίκη του επί του Ίκαρου Καλλιθέας με 78-62 στο κλειστό του Έσπερου.

Μία περίοδο άντεξε η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη, καθώς μετά το πρώτο 10λεπτο οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοσή τους και δεν είχαν κανένα πρόβλημα να φτάσουν στη νίκη και την πρόκριση στην τετράδα του πρωταθλήματος. Με 6/10 τρίποντα στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ίκαρος Καλλιθέας έβαλε δύσκολα στους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη και προηγήθηκε στο διάστημα αυτό με 23-13.

Από κει και πέρα και με επί μέρους σκορ 29-7 στο δεύτερο 10λεπτο ο Παναθηναϊκός επέβαλλε το ρυθμό του και στη συνέχεια το ματς κύλησε όπως ήθελαν οι «πράσινοι». Με το Ραμέλ Κάρι να πετυχαίνει 15 πόντους (5/8 τρ.) και το Τζέιμς Γκιστ άλλους τόσους, με εντυπωσιακά καρφώματα, το «τριφύλλι» εκτόξευσε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους στην 3η περίοδο κι έφτασε άνετα στη νίκη.

Κορυφαίος για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, που είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει αρκετά σχήματα ενόψει των δύσκολων αγώνων που ακολουθούν στα πλέι οφ, ήταν ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης με 21 πόντους, ενώ σε «ρηχά νερά» κυμάνθηκε ο Αρ Τι Γκουΐν που τελείωσε τον αγώνα ,με 2 πόντους και 0/3 τρίποντα.

Ο Παναθηναϊκός θα περιμένει το νικητή του αυριανού τρίτου αγώνα των πλέι οφ της προημιτελικής φάσης, ανάμεσα στον Πανιώνιο και τον Άρη στη Νέα Σμύρνη,προκειμένου να μάθει τον αντίπαλό του στα ημιτελικά όπου θα έχει το πλεονέκτημα έδρας.