Κυριακή, 12 Μαΐου 2013 20:48

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατέλαβε την 3η θέση

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν η νικήτρια στο «μικρό τελικό» του φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας επί της Μπαρτσελόνα με 74-73.

Ο αγώνας της...παρηγοριάς κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Ναβάρο με τρίποντο έδωσε προσωρινά το προβάδισμα 73-72 στους Καταλανούς, αλλά με δύο εύστοχες βολές του Τζάκσον η «ομάδα του στρατού» πήρε τη νίκη και την τρίτη θέση στη διοργάνωση.

Οι Ρώσοι πήραν σημαντική διαφορά στην 3η περίοδο, αλλά στο τελευταίο 10λεπτο οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έκαναν το ματς ντέρμπι. Σε μεγάλη βραδιά ο Χριάπα πέτυχε 16 πόντους, ενώ για την ομάδα που έφτασε στο φάιναλ φορ με το καλύτερο ρεκόρ νικών από τις υπόλοιπες, ο Ναβάρο τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους.

Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο μέρος, το οποίο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 35-35, η ΤΣΣΚΑ «έτρεξε» σερί 11-0 στην 3η περίοδο και προηγήθηκε 48-35. Με τους Τοντόροβιτς και Ναβάρο να «παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους» η «Μπάρτσα» κατέβασε τη διαφορά στο -5 στο τέλος της περιόδου (59-54) κι όλα κρίθηκαν στο τέλος.

Παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Μεσίνα ξέφυγε με 67-59 στις αρχές του 4ου δεκάλεπτου, η Μπαρτσελόνα με σερί 6-1 μείωσε σε 68-65, τρία λεπτά πριν το φινάλε και η συνέχεια ήταν θρίλερ. Το τελευταίο σουτ του αγώνα πήρε ο Χουέρτας, αν κι άποντος σε όλο το ματς, η μπάλα βρήκε στο σίδερο και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε τη νίκη με 74-73.