Τετάρτη, 08 Μαΐου 2013 19:54

Επαγγελματική νίκη ο Παναθηναϊκός, 95-73 την Καβάλα

Μια… χαλαρή προπόνηση έκανε ο Παναθηναϊκός απέναντι στην (ήδη υποβιβασμένη) Καβάλα, την οποία νίκησε στο ΟΑΚΑ με 95-73 (22-6, 47-25, 69-53, 95-73 τα δεκάλεπτα), σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 23η αγωνιστική και υπό το βλέμμα του νέου αποκτήματός του, Ραμέλ Κάρι.

Τους «πράσινους» οδήγησε στην επιτυχία ο Τζέιμς Γκιστ, ο οποίος σκόραρε 20 πόντους και «κατέβασε» 9 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν, ουσιαστικώς, μόλις το πρώτο δεκάλεπτο για να επιβάλουν το… νόμο τους, καθώς η πρώτη περίοδος τους βρήκε ήδη  στο +16 (22-6).

Η άμυνα του Παναθηναϊκού «αλυσόδεσε» το μακεδονικό συγκρότημα, ενώ στην επίθεση οι Ματσιούλις και Ούκιτς πρόσφεραν αρκετούς πόντους. Ο Πεδουλάκης χρησιμοποίησε όλους τους διαθέσιμους παίκτες του, εκτός του Σχορτσανίτη τον οποίο επέλεξε να προφυλάξει.