Τρίτη, 30 Απριλίου 2013 00:10

Ξέσπασε στη Σάντερλαντ η Άστον Βίλα

Πολύ μεγάλης βαθμολογικής αξίας νίκη σημείωσε απόψε η Άστον Βίλα, που επιβλήθηκε της Σάντερλαντ με το εμφατικό 6-1 και έκανε άλμα σωτηρίας προς την παραμονή της.

Με το τρίποντο η Βίλα ξέφυγε πέντε βαθμούς από τη Γουΐγκαν, η οποία πρέπει τώρα να νικήσει πάση θυσία στον εξ αναβολής αγώνα της με τη Σουόνσι, καθώς σε αντίθετη περίπτωση θα ακολουθήσει τις ΚΠΡ και Ρέντινγκ στην τσάμπιονσιπ.

Στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 35ης αγωνιστικής, ο Κριστιάν Μπεντέκε πέτυχε χατ-τρικ σε 17 λεπτά στο β΄ ημίχρονο (55΄, 59΄, 72΄)  και ουσιαστικά «τελείωσε» τον αγώνα, φτάνοντας στα 18 γκολ που τον φέρουν στην τέταρτη θέση των σκόρερ της πρέμιερ λιγκ, πίσω από τους Φαν Πέρσι (25), Σουάρες (23) και Μπέιλ (19).

Τα υπόλοιπα γκολ της Άστον Βίλα σημείωσαν οι Φλάαρ (31΄), Βάιμαν (38΄) και Αγκμπολανχόρ (88΄), ενώ για τη Σάντερλαντ σκόραρε ο Ρόουζ στο 32΄.