Κυριακή, 28 Απριλίου 2013 10:46

NBA: Στις τρεις νίκες Οκλαχόμα και Σικάγο

Μια νίκη μακριά από την πρόκριση στον επόμενο γύρο των πλέι οφ βρίσκονται το Σικάγο και η Οκλαχόμα Σίτι, μετά τις νίκες τους επί των Μπρούκλιν με 142-134 (ύστερα από τρεις παρατάσεις!) και Χιούστον με 104-101.

Οι Μπουλς νίκησαν ύστερα από έναν αγώνα που διήρκεσε 3 ώρες και 57 λεπτά και έκαναν το 3-1 στη σειρά με τους Νετς, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 14 πόντους (109-95), 3:45 πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Καθοδηγούμενοι από τον Νέιτ Ρόμπινσον, ο οποίος πέτυχε 12 διαδοχικούς πόντους, οι «Ταύροι» μείωσαν σε 109-107, ενώ στη συνέχεια ο γκαρντ των Μπουλς έδωσε την ασίστ στον Κάρλος Μπούζερ, ο οποίος ισοφάρισε (109-109).

Ο Ρόμπινσον ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 34 πόντους, τους 23 εκ των οποίων πέτυχε στο τέταρτο 12λεπτο, ενώ από την άλλη πλευρά ο Ντερόν Ουίλιαμς ήταν πρώτος σκόρερ των Νετς με 32 πόντους (και 10 ασίστ), αλλά πέτυχε μόλις δύο στα 15 λεπτά των τριών παρατάσεων.

Αν και αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Ράσελ Ουέστμπρουκ, που υποβλήθηκε σε επέμβαση για ρήξη μηνίσκου και χάνει το υπόλοιπο των πλέι οφ, η Οκλαχόμα Σίτι νίκησε 104-101 τους Ρόκετς στο Χιούστον. Πρώτος σκόρερ των Θάντερ, που στις αρχές της δεύτερης περιόδου προηγήθηκαν με 26 πόντους διαφορά (48-22) ήταν ο Κέβιν Ντουράντ, που σημείωσε 41 πόντους (τους 27 στο πρώτο ημίχρονο).

Το Μέμφις νίκησε 104-83 τους Λος Άντζελες Κλίπερς στο Τενεσί και ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά. Οι ψηλοί των Γκρίζλις κυριάρχησαν για δεύτερο στη σειρά παιχνίδι μέσα στη ρακέτα, καθώς οι Ζακ Ράντολφ και Μαρκ Γκασόλ σημείωσαν από 24 πόντους.

Για την ομάδα του Λ.Α. οι Κρις Πολ και Μπλέικ Γκρίφιν πέτυχαν από 19 πόντους, αλλά η ομάδα τους είχε ποσοστό ευστοχίας 33% στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο το Μέμφις πέτυχε επιμέρους σκορ 58-36.

Η Ατλάντα επιβλήθηκε 90-69 της Ιντιάνα στην Τζόρτζια και μείωσε σε 2-1 τη σειρά, έχοντας ως ηγέτη τον Αλ Χόρφορντ με 26 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Τα «Γεράκια»  περιόρισαν το ποσοστό ευστοχίας των Πέισερς σε 27.2% και την επιθετική συγκομιδή τους στους 30 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ενώ για την Ιντιάνα πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντέιβιντ Ουέστ με 18 πόντους.