Σάββατο, 27 Απριλίου 2013 17:23

Αγγλία: «Καπάρωσε» τη δεύτερη θέση η Σίτι

«Αγκαλιά» με την κατάκτηση της δεύτερης θέσης βρίσκεται πια η Μάντσεστερ Σίτι στην Αγγλία, μετά τη νίκη με 2-1 επί της Γουέστ Χαμ στη συνάντηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 35ης αγωνιστικής στην πρέμιερσιπ.

Οι «πολίτες» ξέφυγαν οκτώ βαθμούς από την τρίτη Άρσεναλ, έχοντας μάλιστα και παιχνίδι λιγότερο, ενώ σκοράροντας για 48ο συνεχή αγώνα στην έδρα τους ισοφάρισαν το ρεκόρ τους, που κρατούσε από το 1927!

Το σκορ στο «Έτιχαντ» άνοιξε ο Σέρχιο Αγουέρο στο 28ο λεπτό. Ο Γιάγια Τουρέ έκανε το 2-0 στο 83΄, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Άντι Κάρολ.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης θα πρέπει να αναφερθούν ότι τιμήθηκε η μνήμη του Μαρκ Βιβιάν Φοέ, ο οποίος είχε φορέσει τη φανέλα και των δύο συλλόγων, όπως και οι 100 συμμετοχές που συμπλήρωσε στη Σίτι ο Νταβίντ Σίλβα.