Τετάρτη, 24 Απριλίου 2013 20:01

Ο Πανσερραϊκός τη νίκη της ημέρας στη Β΄ Εθνική

Ο Πανσερραϊκός σημείωσε τη νίκη της 36ης αγωνιστικής στη Β΄ Εθνική, καθώς νίκησε στη Ριζούπολη τον Απόλλωνα με 1-0 με το γκολ του Τοντόροφ στο 72ο λεπτό και πρόσθεσε το όνομά του στους «μνηστήρες» της ανόδου στη Σούπερ Λίγκα.

Παρά την ήττα η «Ελαφρά Ταξιαρχία» παραμένει στην πρώτη θέση, όμως η διαφορά από τον δεύτερο Εργοτέλη μειώθηκε στους 3 βαθμούς, καθώς η ομάδα του Ηρακλείου νωρίτερα είχε νικήσει στα Γιαννιτσά την Αναγέννηση με 2-1 (15΄ Ζαχόρα, 25΄ Γεωργίου – 39΄ Κυριακίδης).

Όσον αφορά τη μακεδονική ομάδα, ο Πανσερραϊκός έφτασε στους 56 βαθμούς και βρίσκεται στη διεκδίκηση μιας θέσης για την ανώτατη κατηγορία, είτε απευθείας είτε μέσω των μπαράζ.

Στη Θεσσαλονίκη, ο Ηρακλής νίκησε τη Λάρισα 1-0 με πέναλτι του Κιρόφσκι στο 13΄ και ανέβηκε στην πέμπτη θέσημ ενώ οι «βυσσινί» έμειναν αρκετά πίσω, στο ντέρμπι του Αγρινίου, η Νίκη Βόλου υποχρέωσε σε «λευκή» ισοπαλία τον γηπεδούχο Παναιτωλικό, τον οποίο προσπέρασε ο Εργοτέλης, ενώ σε τροχιά πλέι οφ μπήκε και η Καλλονή, μετά την άνετη επικράτηση επί του Φωκικού με 3-0 (3΄ Μανούσος, 10΄ Γκόβας, 27΄ Λεοζίνιο).

Στα Ψαχνά, ο τοπικός Ηρακλής προηγήθηκε 3-0 της Αναγέννησης Επανομής, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, για να πετύχουν τελικά οι γηπεδούχοι και τέταρτο γκολ στο «αγγλικό» 4-3 (17΄ Πούλγκα, 42΄ Σέγκος, 52΄ Χαϊκάλης, 87΄ Ντελέκος – 61΄ πεν. Μωυσίδης, 69΄ Νταντάμης, 77΄ Τσάνταρης).

Στις υπόλοιπες συναντήσεις, η Παναχαϊκή έμεινε στο 0-0 με τη Δόξα Δράμας στην Πάτρα, η Καβάλα νίκησε τον Βύζαντα Μεγάρων 1-0 (49΄ Χλωρός) , ο Εθνικός Γαζώρου με τον Θρασύβουλο έμειναν στο 1-1 (90΄ Κωνσταντινίδης – 4΄ Πάνος), ενώ το ίδιο αποτέλεσμα σημειώθηκε στον αγώνα του Πιερικού με την Καλλιθέα (19΄ Ντόκιτς – 11΄ Ντακόλ)