Δευτέρα, 22 Απριλίου 2013 19:41

«Ξεμούδιασμα» Ολυμπιακού εν όψει Εφές

Ο Ολυμπιακός έκανε μια καλή προπόνηση στο ΣΕΦ ενόψει του αγώνα της Παρασκευής με την Εφές, επικρατώντας εύκολα του Πανελευσινιακού με 85-60 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 46-30, 65-46, 85-60

Οι πρωταθλητές έπαιξαν όσο χρειάστηκε για να νικήσουν στο άδειο (λόγω τιμωρίας) Στάδιο «Ειρήνης και Φιλίας», ενώ είχαν να επιδείξουν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με διαφορά από την αρχή (10-2, 15-8), οι «σταχυοφόροι» μείωσαν όμως στον πόντο (17-16) με επιθετικές αιχμές τους Εζιούκου και Λιακόπουλο, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 21-18 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο 15΄ ο Περπέρογλου έδωσε για πρώτη φορά διψήφιο νούμερο στη διαφορά (32-22), ενώ με έξι συνεχείς πόντους του Σερμαντίνι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 42-25, αλλά ο Πανελευσινιακός μείωσε σε 46-35 εκμεταλλευόμενος την αστοχία των γηπεδούχων.

Η είσοδος του Χάινς έδωσε ενέργεια στον Ολυμπιακό, καθώς πήρε ριμπάουντ και σημείωσε πόντους, ενώ τρία λεπτά πριν το τέλος του 3ου δεκάλεπτου ο Σπανούλης «έσπασε το ρόδι» από τα 6.75, σημειώνοντας το πρώτο τρίποντο των «ερυθρόλευκων» για το 59-41.

Οι πείσμονες φιλοξενούμενοι όχι μόνο δεν τα παράτησαν αλλά μείωσαν στο 35΄ σε 66-53, όμως με ενέργειες και καλάθια από τους Περπέρογλου και Πρίντεζη η πειραϊκή ομάδα διατήρησε τη διαφορά και στα τελευταία τέσσερα λεπτά την «άνοιξε», καθώς με ένα σερί 14-2 έφτασε στο άνετο 85-60.