Σάββατο, 20 Απριλίου 2013 21:00

Τρίτος στην κανονική περίοδο ο Πανιώνιος

Ο Πανιώνιος εξασφάλισε την τρίτη θέση της κανονικής περιόδου, μετά τη νίκη του στην Πυλαία επί του ΠΑΟΚ με 66-59, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Α1.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης απέκτησε, πλέον, προβάδισμα δύο βαθμών έναντι του «Δικεφάλου του Βορρά», ο οποίος μετράει δύο ήττες από τους «κυανέρυθρους» στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 9-0, αλλά οι «κυανέρυθροι» συνήλθαν γρήγορα κι μείωσαν σε 12-8, ενώ λίγο αργότερα πλησίασαν στον πόντο ((16-15), χάρη σε τρίποντο του Κις. Από τη στιγμή που βρήκε ρυθμό ο Πανιώνιος προηγήθηκε και με +4 (22-26) στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο, η λήξη του 10λεπτου βρήκε τον ΠΑΟΚ να μειώνει με τον Χαραλαμπίδη σε 24-26 (σκορ ημιχρόνου).

Με σερί 11-0 απάντησε ο Πανιώνιος στο προβάδισμα που πήραν οι Θεσσαλονικείς με το ξεκίνημα της 3ης περιόδου (32-28) και ξέφυγε με 39-32 στο 26΄. Στο 28΄ ο Παππάς με τρίποντο έφερε τους φιλοξενούμενους στο +9 (38-47), ωστόσο ο ΠΑΟΚ με σερί 8-0 πλησίασε στον πόντο (46-47) με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Το ντέρμπι κράτησε μέχρι τα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου. Από τη στιγμή που ο Πανιώνιος ξέφυγε με 62-56 δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και με κάρφωμα του Γιάνκοβιτς «σφράγισε» τη σπουδαία νίκη του. Μάλιστα, ο Πανιώνιος υποχρέωσε τον ΠΑΟΚ στην πρώτη εντός έδρας ήττα του στο πρωτάθλημα.