Σάββατο, 13 Απριλίου 2013 19:22

Νταμπλούχος ο Θρύλος, πήρε και το Κύπελλο

Το πρώτο νταμπλ στην ιστορία της πανηγυρίζει η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού, που μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος με τρεις συνεχείς νίκες επί της ΑΕΚ, σήμερα επιβλήθηκε της Ένωσης σε τέταρτο σερί ματς, με το ίδιο σκορ (3-1), στον τελικό του Κυπέλλου, φτάνοντας στις τρεις συνεχείς κατακτήσεις στη διοργάνωση.

Τα σετ: 20-25, 25-16, 25-22, 25-22

Οι «κιτρινόμαυρες» έκαναν πολύ καλή εκκίνηση, προηγήθηκαν με μεγάλες διαφορές και κατάκτησαν εύκολα το πρώτο σετ, όμως η πειραϊκή ομάδα βελτίωσε στη συνέχεια το σερβίς και την υποδοχή της φτάνοντας στην τέταρτη νίκη επί της ΑΕΚ σε περίπου δύο εβδομάδες (13 ημέρες).

Οι αθλήτριες του Σωτήρχου «σημάδεψαν» ανελέητα την Μέντες από τη θέση «1», διαλύοντας την υποδοχή της ΑΕΚ (15 άσοι έναντι 3) και επιτρέποντας στις «ερυθρόλευκες» μπλοκέρ να κυριαρχήσουν στη μάχη του φιλέ (17-10 τα μπλοκ).

Στο 4ο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 21-17 και ο τελικός φάνηκε ότι τελείωσε, όμως επίθεση της Γκούζου, μπλοκ της Παπαφωτίου και κόντρα της Κις επέτρεψε στην ΑΕΚ να μειώσει σε 21-20.

Ο τεχνικός του πειραϊκού συλλόγου πήρε τάιμ-άουτ, η Τένεβα έκανε το 22-20 αλλά αστόχησε στην επόμενη επίθεση (22-21), Κωνσταντίνου και Κοσμά έκαναν το 24-21, η Μέντες μείωσε σε 24-22 με μπλοκ άουτ, για να γράψει την ιστορία του τελικού με επίθεση η Σοφία Κοσμά, που στον περυσινό τελικό της Πρέβεζας είχε αναδειχθεί πολυτιμότερη αθλήτρια.