Πέμπτη, 11 Απριλίου 2013 23:40

«Πράσινος» θρίαμβος στη Βαρκελώνη

Η ιστορία επαναλαμβάνεται... Ως φάρσα για την Μπαρτσελόνα, ως έπος για τους νικητές. Όπως πριν από δύο χρόνια, έτσι κι απόψε ο Παναθηναϊκός νίκησε την ισπανική ομάδα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» (66-65) στο δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι της σειράς των πλέι οφ, χάρις σε τρίποντο του Διαμαντίδη 8΄΄ πριν τη λήξη και, πλέον, κρατά την τύχη στα χέρια του, ενόψει των δύο αγώνων που θα ακολουθήσουν στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 32-27, 50-48, 65-66

Παρά τη φούρια των γηπεδούχων στο ξεκίνημα, που μπήκαν στο παρκέ για να τρέξουν, οι παίκτες του Πεδουλάκη δεν πτοήθηκαν. Με «κολόνα» τον Σχορτσανίτη που και σκόραρε και έβρισκε ελεύθερο συμπαίκτη όταν οι Ισπανοί έκλειναν πάνω του, ο Παναθηναϊκός έπαιξε και πάλι εξαιρετική άμυνα και προηγήθηκε στο δεκάλεπτο 16-11.

Τα μαζεμένα (7) λάθη των φιλοξενούμενων επέτρεψαν στην ομάδα του Πασκουάλ να πλησιάσει, όσο όμως ο Παναθηναϊκός ήλεγχε την εναέρια κυκλοφορία δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα, αφού οι γηπεδούχοι τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο χωρίς η στατιστική τους να έχει καταγράψει επιθετικό ριμπάουντ. Σταδιακά, όμως, οι Ισπανοί εκμεταλλεύτηκαν το οργανωτικό πρόβλημα των αντιπάλων τους στο 2ο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν στο 20΄ με 32-27.

Η κακή τρίτη περίοδος θα μπορούσε να κοστίσει ακριβά στον Παναθηναϊκό, αφού τρία λάθη από τη μία και δύο τρίποντα από Ναβάρο, Σάδα συν ένα καλάθι του Τζαβάι από την άλλη πλευρά, έφεραν για πρώτη φορά την Μπαρτσελόνα στο +13 (40-27).

Οι «πράσινοι» όμως ούτε φοβήθηκαν, ούτε παράτησαν τον αγώνα. Με την ίδια δυνατή άμυνα και τους Ούκιτς, Γκιστ να δίνουν λύσεις στην επίθεση έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 15-5 και 1’50’’ πριν 30ο λεπτό ισοφάρισαν (45-45).

Η τελευταία περίοδος είχε την υπογραφή του μεγάλου αρχηγού, Δημήτρη Διαμαντίδη. Με δικό του τρίποντο ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά ύστερα από ώρα (60-58), όμως ένα επιθετικό «μπλακ άουτ» και ο οίστρος του Ναβάρο  έφεραν εκ νέου τους «μπλαουγκράνα» στο +4 (64-60).

Ο Μπράμος μείωσε στον πόντο με τρίποντο, αστόχησε όμως σε νέα προσπάθεια από τα 6.75 στα 28΄΄ πριν τη λήξη και στη συνέχεια έγινε φάουλ στον Ναβάρο. Με 1/2 βολές αυτός έγραψε το 65-63, για να ακολουθήσει το μεγάλο τρίποντο του Διαμαντίδη, που με το πελώριο κορμί του Τζαβάι να τον έχει σχεδόν σκεπάσει ευστόχησε και έβαλε δύσκολα προβλήματα στην Μπαρτσελόνα.