Σάββατο, 06 Απριλίου 2013 17:24

Πρόκριση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα για την εθνική κορασίδων

Την πρόκριση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ταϋλάνδης, για πρώτη φορά στην ιστορία της, εξασφάλισε η εθνική ομάδα κορασίδων του βόλεϊ, μετά τη νίκη της με 3-0 σετ επί της Ρωσίας, στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Στον αγώνα για τις θέσεις 5-8 το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έκανε μεγάλο ματς απέναντι στις Ρωσίδες και πήρε τα τρία σετ με το ίδιο σκορ (25-21). Η εθνική μας ομάδα εξασφάλισε την 6η θέση στη διοργάνωση και αύριο το μεσημέρι (14:00) θα αντιμετωπίσει το νικητή της αναμέτρησης, Σλοβενία-Γερμανία, με στόχο να τερματίσει στην 5η.

Παράλληλα, με τη σημερινή νίκη εξασφάλισε με θριαμβευτικό τρόπο, για πρώτη φορά στην ιστορία της την πρόκριση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ταϋλάνδης (Νακόν Ρατκασίμα, 26 Ιουλίου-4 Αυγούστου), ενώ ανανέωσαν το ραντεβού τους τον προσεχή Ιούλιο και για το European Youth Olympic Festival της Ολλανδίας (Ουτρέχτη, 14-19 Ιουλίου).