Πέμπτη, 04 Απριλίου 2013 23:45

Νίκη στο ΣΕΦ και στη.. Βαρκελώνη

Με έναν εκτυφλωτικό σε απόδοση Κώστα Παπανικολάου (6/6 τρίποντα), ο Ολυμπιακός νίκησε στο ΣΕΦ τη Χίμκι με 79-70, τερμάτισε στη δεύτερη θέση του 6ου ομίλου μετά τη νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Μακάμπι (74-71) και στους προμιτελικούς θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας την Αναντολού Εφές, ενώ οι Ρώσοι αποκλείστηκαν.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 45-38, 60-57, 79-70

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ανήκε στην ομάδα του Κουρτινάιτις, που με σωστές επιλογές στην επίθεση και ευστοχία από το τρίποντο προηγήθηκε με 14-9.

Το «καυτό» χέρι του Παπανικολάου, όμως και η κυριαρχία του Πάουελ στα καλάθια επέτρεψαν στους «ερυθρόλευκους» να τρέξουν ένα σκορ 13-4 και να προηγηθούν 22-18, ενώ στο 2ο δεκάλεπτο η ευχάριστη έκπληξη ήταν ο Κατσίβελης, που έδωσε λύσεις από μακριά και εξουδετέρωσε τον Πλάνινιτς, βοηθώντας τον Ολυμπιακό να φτάσει στο +8 (28-20).

Ο Σπανούλης «βρήκε το χέρι του» από τα 6.75, ο Χάινς συνέχισε την καλή δουλειά που είχε ξεκινήσει ο Πάουελ και σε συνδυασμό με την άμυνα ζώνης ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 18΄ με διαφορά 15 πόντων (45-30), για να τη ρίξει η Χίμκι στο -7 (45-38) στο τελευταίο δίλεπτο της 2ης περιόδου.

Με τον Παπανικολάου να ξεκινά με 2/2 οι γηπεδούχοι ξέφυγαν εκ νέου με 11 πόντους (51-40, στο 22'), όμως 6 διαδοχικοί πόντοι του Ογκουστίν κράτησαν ζωντανή τη Χίμκι, που μείωσε με τον Πλάνινιτς σε 56-51 στο 27', ενώ ο ίδιος ισοφάρισε ένα λεπτό αργότερα σε 56-56.

Ο Παπανικολάου, όμως, συνέχισε το… βιολί του από τη γραμμή του τρίποντου και οδήγησε τον ολυμπιακό εκ του ασφαλούς για το υπόλοιπο διάστημα. Ο Έλληνας φόργουορντ έκανε στο 34' το 67-59, ενώ στο 36' ευστόχησε σε... τετράποντο (τρίποντο και φάουλ) και έδωσε αέρα 10 πόντων στον Ολυμπιακό (71-61), κάνοντας τη συνέχεια απλή διαδικασία.