Δευτέρα, 01 Απριλίου 2013 20:44

Ο Ολυμπιακός νίκησε το Ρέθυμνο όταν έτρεξε

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε «μπλαζέ» και αδιάφορος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα με το Ρέθυμνο, βρέθηκε να χάνει ακόμη και με διαφορά 10 πόντων στο ΣΕΦ, αλλά όταν αποφάσισε να «πατήσει το γκάζι» δημιούργησε ένα σερί 29-9 στο τελευταίο δεκάλεπτο και νίκησε τον ΑΓΟΡ με , στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής.

Τα δεκάλεπτα: 31-25, 42-43, 59-64, 88-73

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες διατεθειμένες να παίξουν ελεύθερο και θεαματικό μπάσκετ, στο άδειο από θεατές ΣΕΦ λόγω της γνωστής τιμωρίας του Ολυμπιακού.

Με τους Πρίντεζη, Παπανικολάου και Πάουελ να κυριαρχούν στη ρακέτα και τους περιφερειακούς εύστοχους, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με διαφορά έξι πόντων (31-25).

Η συνέχεια, ωστόσο, περιλάμβανε ένα εντυπωσιακό… μπλακ άουτ για τους γηπεδούχους, με τους Κρήτες να κλείνουν το ημίχρονο προηγούμενοι 43-42 και στο 27΄ να φτάνουν τη διαφορά στο +10 (61-51)!

Μπροστά στο φάσμα της ήττας, που είχε αρχίσει να πλανάται πάνω από το Φάληρο, ο Ολυμπιακός ανασυντάχθηκε και παίζοντας την άμυνα που του έδωσε πέρυσι την Ευρωλίγκα, η οποία τον βοήθησε να βρει ρυθμό στην επίθεση, έτρεξε ένα σερί 14-0 και στο 36ο λεπτό προσπέρασε με 73-68, για να φτάσει στο τελικό 88-73 με τον Παπανικολάου να σημειώνει τους 13 από τους 24 πόντους του στο τελευταίο δίλεπτο!