Κυριακή, 31 Μαρτίου 2013 18:00

Επιστροφή στις νίκες ο ΠΑΟΚ

Συνήλθε γρήγορα ο ΠΑΟΚ μετά την ήττα του στη Ρέθυμνο και με πρωταγωνιστή τον Τσαϊρέλη (18π.) επικράτησε δύσκολα στο κλειστό της Πυλαίας του Ηλυσιακού με 73-69.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έφτασε στη 17η νίκη της χάρη στην εμφάνισή που πραγματοποίησε στο τελευταίο 10λεπτο. Ο Ηλυσιακός στις τρεις πρώτες περιόδους είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς και την πρωτοπορία στο σκορ. Έκλεισε το ημίχρονο στο +5 (35-40), ενώ με το τέλος της τρίτης περιόδου το ταμπλό έγραφε 51-54.

Ο ΠΑΟΚ «πάτησε γκάζι» στο τελευταίο 10λεπτο και με επί μέρους σκορ 22-15 έφτασε στη νίκη με 73-69. Νίκη που του δίνει το δικαίωμα να ελπίζει βάσιμα στην κατάκτηση της 3ης θέσης της κανονικής περιόδου, αρκεί να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό.

Για τον Ηλυσιακό η ήττα αυτή (15η στο πρωτάθλημα) ήταν λίγο πολύ...εντός προγράμματος. Η αθηναϊκή ομάδα, πάντως, εξακολουθεί να έχει το «πάνω χέρι» στην υπόθεση της παραμονής στην κατηγορία. Στόγκλιν και μ Χατζής πήγαν να κάνουν τη ζημιά στο «δικέφαλο του Βορρά» με 21 και 20 πόντους αντίστοιχα.