Σάββατο, 30 Μαρτίου 2013 11:22

NBA: Ο Ντάνκαν νίκησε μόνος του τους Κλίπερς

Το Σαν Αντόνιο επικράτησε με 104-102 των ΛΑ Κλίπερς, με τον Τιμ Ντάνκαν να κάνει μεγάλο παιχνίδι και να πετυχαίνει το νικητήριο καλάθι, κερδίζοντας και φάουλ, 2.2'' πριν τη λήξη.

Ο άσσος των Σπερς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 34 πόντους και 11 ριμπάουντ, σε αγώνα που σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Μανού Τζινόμπιλι στο δικέφαλο του δεξιού ποδιού του. Ο Αργεντινός γκαρντ τραυματίστηκε στην πρώτη περίοδο και αποχώρησε έχοντας σημειώσει 2 πόντους σε 2 λεπτά.
Μετά την ήττα στο Σικάγο το Μαιάμι επέστρεψε στις επιτυχίες, αυτή την φορά επί της Νέας Ορλεάνης με 108-89. Ο ΛεΜπρον Τζέιμς έκανε άλλο ένα σπουδαίο ματς, πετυχαίνοντας 36 πόντους, ενώ μοίρασε 6 ασίστ και μάζεψε 4 ριμπάουντ. Ο «βασιλιάς» έκανε τους Χόρνετς να υποκλιθούν στο μεγαλείο του, καθώς ευστόχησε σε έξι διαδοχικά τρίποντα σε διάστημα έξι λεπτών στο πρώτο μέρος.
Με πρωταγωνιστή τον πρώην σέντερ του Παναθηναϊκού, Νίκολα Πέκοβιτς, η Μινεσότα έκανε την έκπληξη κι επικράτησε της Οκλαχόμα με 101-93.  Ο Μαυροβούνιος σημείωσε 22 πόντους και μάζεψε 15 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Ρίκι Ρούμπιο, που έκλεισε τον αγώνα με 17 πόντους, 7 ασίστ και 4 κλεψίματα. Οι 36 πόντοι που πέτυχε ο Κέβιν Ντουράντ δεν έφτασαν στους Θάντερ, που γνώρισαν την πρώτη τους ήττα μετά από τρεις διαδοχικές νίκες.

Τα αποτελέσματα που σημειώθηκαν τα ξημερώματα στους αγώνες του ΝΒΑ: Ορλάντο-Ουάσινγκτον  97-92, Βοστόνη-Ατλάντα 118-107, Νέα Υόρκη-Σάρλοτ  111-102, Τορόντο-Ντιτρόιτ  99-82, Φιλαδέλφεια-Κλίβελαντ 97-87, Μέμφις-Χιούτον  103-94, Μαϊάμι-Νέα Ορλεάνη 108-89, Μινεσότα-Οκλαχόμα 101-93, Σαν Αντόνιο-Λ.Α Κλίπερς 104-102, Ντένβερ-Μπρούκλιν 109-87, Γιούτα-Πόρτλαντ 105-95.