Τετάρτη, 27 Μαρτίου 2013 19:56

Βόλεϊ: Στον τελικό της Α1 Γυναικών η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ προκρίθηκε στον τελικό του πρωταθλήματος στην Α1 Γυναικών, μετά και τη σημερινή νίκη επί του Ρεθύμνου με 3-1 (25-17, 25-6, 21-25, 25-22), με την οποία η Ένωση έφτασε στο 3-0 επί του αντιπάλου της, καθώς προηγείτο ήδη με 2-0 από την κανονική περίοδο της διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν καλύτερα και πήραν χωρίς δυσκολία το πρώτο σετ, ενώ στο επόμενο ο τραυματισμός και η αναγκαστική αποχώρηση της Φεντότοβα προκάλεσε σύγχυση στην ομάδα της Κρήτης, επιτρέποντας στην ΑΕΚ να τρέξει ένα ανεπανάληπτο σερί 17-2, μετατρέποντας το 8-4 σε 25-6.

Ο αγώνας φαινόταν να έχει κριθεί, όμως οι φιλοξενούμενες ανασυντάχθηκαν και με την Κορτέζ σε θέση ακραίας και Σμπιράκη διαγώνια κατάκτησαν το τρίτο σετ και πάλεψαν πολύ στο τέταρτο, πριν το χάσουν με 25-22.