Δευτέρα, 25 Μαρτίου 2013 12:55

Πλησιάζει το ρεκόρ των Λέικερς το Μαϊάμι

Το νικηφόρο σερί καλά κρατεί για τους πρωταθλητές ΝΒΑ, Μαϊάμι Χιτ, οι οποίοι συμπλήρωσαν 26 διαδοχικές νίκες και πλέον απέχουν επτά από την ισοφάριση του ρεκόρ των Λος Άντζελες Λέικερς, που κρατεί από την περίοδο 1971-72..

Τελευταίο «θύμα» της Χιτ η Σάρλοτ, την οποία νίκησε με 109-77 έχοντας για άλλο ένα ματς «πρώτο βιολί» τον Λεμπρόν Τζέιμς, ο οποίος άγγιξε το τριπλ-νταμπλ (32π., 10ασ., 8ριμπ.), παίζοντας και για τον απόντα (τραυματίας) Ντουέιν Ουέιντ και βοήθησε την ομάδα του να φτάσει στη 17η συνεχή εντός έδρας νίκη του Μαϊάμι, που θέλει άλλη μία για να ισοφαρίσει την κορυφαία επίδοση στην ιστορία του αμερικανικού επαγγελματικού πρωταθλήματος.

Στο Χιούστον, τα τελευταία λεπτά του αγώνα μεταξύ των Ρόκετς και των Σπερς εξελίχθηκαν σε προσωπική μονομαχία των Τζέιμς Χάρντεν και Τόνι Πάρκερ, με τον σταρ των γηπεδούχων να αναδεικνύεται νικητής στα... σημεία, οδηγώντας της «ρουκέτες» στη νίκη με 96-95 στο ντέρμπι του Τέξας, καθώς σημείωσε το νικητήριο καλάθι 4.5'' πριν τη λήξη.