Πέμπτη, 21 Μαρτίου 2013 23:53

«Πράσινος» θρίαμβος στη Μαδρίτη

Ο Παναθηναϊκός «άλωσε» την έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης επικρατώντας της «βασίλισσας» στο «Παλάθιο ντε λος Ντεπόρτες» με 74-73, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής για το Top-16 της Ευρωλίγκας. Οι «πράσινοι» σημείωσαν την όγδοη νίκη τους στον 5ο όμιλο και, πλέον, στοχεύουν στη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης, που δίνει πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-38, 53-49, 73-74

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού έδωσαν απτό δείγμα του μετάλλου που τους διακρίνει ως ομάδα στην τελευταία περίοδο, όταν επέστρεψαν από το -7 που βρέθηκαν να χάνουν και πήραν και προβάδισμα, που τους επέτρεψε να φτάσουν στη νίκη έστω και αν κινδύνεψαν στο τέλος με τις πολλές χαμένες βολές.

Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ (17-14), καθώς μετά το «μουδιασμένο» ξεκίνημα οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη βρήκαν ρυθμό, ενώ η είσοδος του Σχορτσανίτη στη β΄ περίοδο έφθειρε τον Μπέγκιτς.

Ο Μίροτιτς, όμως, αποτελούσε διαρκές πρόβλημα και έτσι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 26-25, όμως οι Τσαρτσαρής και ο Διαμαντίδης με τα τρίποντά τους έκαναν το σκορ 36-29, για να κλείσει το ημίχρονο 38-33 για τον Παναθηναϊκό με προσπάθεια του Ούκιτς στην εκπνοή.

Η πτώση του Διαμαντίδη στο σκοράρισμα επέτρεψε στη Ρεάλ να μειώσει σταδιακά και το παιχνίδι να αρχίσει να πηγαίνει πόντο-πόντο. Οι Κάρολ και Ροντρίγκεθ βοήθησαν πολύ στην επίθεση την ομάδα τους και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 53-49 υπέρ των Ισπανών, που είχαν πλέον το momentum του αγώνα.

Με τρίποντο του Μπράμος στην πρώτη επίθεσή του ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο, και ακόμη και όταν οι Ίβηρες έφτασαν στο +5 (63-58) στα μισά της 4ης περιόδου οι «πράσινοι» όχι μόνο δεν πτοήθηκαν, αλλά με νέο τρίποντο του Διαμαντίδη, 2΄.45΄΄πέρασαν με 64-63 και αμέσως ύστερα με 66-63 χάρις στο καλάθι του Ούκιτς.

Δύο σερί λάθη, ένα από τον Ρούντι και άλλο ένα από τον Μπέγκιτς, έστειλαν τον αγώνα σε συνεχείς βολές, με τον Διαμαντίδη να αστοχεί στις δύο τελευταίες που εκτέλεσε αλλά το χρόνο να μην επαρκεί για τη Ρεάλ, καθώς ο Ρονρτίγκεθ πέταξε την μπάλα από το κέντρο του γηπέδου στην εκπνοή αλλά δεν βρήκε στόχο.