Τετάρτη, 20 Μαρτίου 2013 19:15

Νίκη τετράδας το Ρέθυμνο επί του ΠΑΟΚ

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια που καταβάλει για να εισέλθει στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος σημείωσε ο ΑΓΟ Ρεθύμνου επί του ΠΑΟΚ με 66-64, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 33-37, 44-51, 66-64

Οι δύο ομάδες είχαν από δύο καλά δεκάλεπτα: οι γηπεδούχοι το πρώτο και το τέταρτο, ο «Δικέφαλος» το δεύτερο και το τρίτο. Η ομάδα της Κρήτης προηγήθηκε με σημαντική διαφορά μετά το πέρας της πρώτης περιόδου (22-10), για να «απαντήσουν» οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια με επιμέρους σκορ 27-11, που τους επέτρεψε να προηγηθούν στο ημίχρονο με 37-33.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου εξακολούθησε να έχει τον έλεγχο και στο τρίτο δεκάλεπτο, πείθοντας ότι προϊόντος του χρόνου έθετε τις βάσεις για την τελική επικράτηση. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 51-44 αλλά στην τελευταία περίοδο ο ΑΓΟΡ έπαιξε πιο πιεστική άμυνα και βελτιώθηκε στην επίθεση, ισοφαρίζοντας σε 59-59 στο 36΄, έχοντας τρέξει ένα σκορ 15-8.

Το φινάλε ήταν εξαιρετικό, καθώς ο Λάτοβιτς με τρίποντο έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους ύστερα από ώρα (62-61), ο Χάτσερ σκόραρε με τον ίδιο τρόπο για τον «Δικέφαλο» (62-64), αλλά μία βολή του Πέτγουεϊ και τρίποντο του Τσόχλα έφεραν τα πάνω-κάτω για το Ρέθυμνο και επέτρεψαν στο Ρέθυμνο να κατακτήσει μια μεγάλη νίκη, καθώς στην εκπνοή ο Χαραλαμπίδης αστόχησε σε τρίποντο.