Τετάρτη, 20 Μαρτίου 2013 10:36

ΝΒΑ: Ασταμάτητο το Ντένβερ του Κουφού

Στις 13 συνεχείς νίκες έφτασε πλέον το σερί των Ντένβερ Νάγκετς, με τελευταίο «θύμα» τους Θάντερ, τους οποίους η ομάδα του Κώστα Κουφού νίκησε μέσα στην Οκλαχόμα με 114-104.

Ο Έλληνας διεθνής σέντερ αγωνίστηκε 16 λεπτά και πρόσφερε στην ομάδα του 6 πόντους και 7 ριμπάουντ, με κορυφαίο των νικητών τον Τάι Λόσον (25 πόντοι). Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κέβιν Ντουράντ και Ράσελ Ουέστμπρουκ, που σημείωσαν 34 και 25 πόντους, αντίστοιχα.

Με αντεπίθεση διαρκείας προς το τέλος της αναμέτρησης το Σακραμέντο ανέτρεψε το προβάδισμα που είχαν οι Κλίπερς και επιβλήθηκε με 116-101, υποχρεώνοντας την ομάδα του Λος Άντζελες σε τέταρτη ήττα στα επτά τελευταία επτά παιχνίδια της.

Αν και έλειπαν οι Ντάνι Γκρέιντζερ, Ντέιβιντ Ουέστ, η Ιντιάνα δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει του Ορλάντο με 95-73, ενώ το Μιλγουόκι έκανε τα εύκολα δύσκολα απέναντι στο Πόρτλαντ, καθώς προηγήθηκε με διαφορά 27 πόντων στο ημίχρονο για να νικήσει «ασθμαίνοντας» στο τέλος με 102-95.