Σάββατο, 16 Μαρτίου 2013 16:45

«Τέλος» το πρωτάθλημα για τη Μάντσεστερ Σίτι

Ο τίτλος της «απερχόμενης πρωταθλήτριας» μπορεί να αποδοθεί κάλλιστα στη Μάντσεστερ Σίτι, μετά τη σημερινή της ήττα με 2-0 στο «Γκούντισον Παρκ» από την Έβερτον.

Εννέα «στροφές» πριν το φινάλε (αν και το ματς ήταν για την 30η αγωνιστική, οι δύο ομάδες έχουν από ένα παιχνίδι λιγότερο) η κάτοχος του τίτλου στην πρέμιερ λιγκ έχει μείνει 12 βαθμούς πίσω από τη Μάντσεστερ Γιουνάιντετ, η οποία αύριο έχει την ευκαιρία να ξεφύγει με 15, μιας και αντιμετωπίζει την ουραγό του πρωταθλήματος Ρέντινγκ και λογικά δεν θα έχει ιδιαίτερα προβλήματα για να φτάσει στη νίκη.

Αν και με 10 παίκτες από το 61΄ και μετά (αποβλήθηκε ο Πίενααρ), οι «εφοπλιστές» κατάφεραν να πάρουν τη μεγάλη νίκη με τα γκολ του Όσμαν στο 32΄ και του Γέλαβιτς στις καθυστερήσεις. Οι «σίτιζενς» έχασαν σημαντικές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο για να φύγουν τουλάχιστον με την ισοπαλία από το Μερσεϊσάιντ.

Με το «τρίποντο» αυτό οι γηπεδούχοι διατηρούν κάποιες αμυδρές ελπίδες για έξοδο στην Ευρώπη, ωστόσο, είναι ακόμη πολύ μακριά από το συγκεκριμένο στόχο.