Παρασκευή, 08 Μαρτίου 2013 22:37

Ο Γουίλιαμς «σκότωσε» στο τέλος τον Παναθηναϊκό

Την τέταρτη ήττα του στην φάση των «16» της Ευρωλίγκας γνώρισε απόψε ο Παναθηναϊκός από τη Μάλαγα στην Ανδαλουσία με 66-60, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της διοργάνωσης. «Δήμιος» της ελληνικής ομάδας ο Γουίλιαμς που στα τελευταία λεπτά με τρία διαδοχικά τρίποντα έφερε τα πάνω κάτω και διατήρησε τους Ισπανούς σε τροχιά πρόκρισης στα πλέι οφ. Ο Παναθηναϊκός εξακολουθεί να έχει το «πάνω χέρι» για την πρόκριση (6 νίκες 4 ήττες), αλλά θα πρέπει οπωσδήποτε την επόμενη εβδομάδα να επικρατήσει στο ΟΑΚΑ της Άλμπα Βερολίνου.

Με όπλο τα τρίποντα, σε συνδυασμό με την αστοχία των γηπεδούχων, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 16-8 στο πρώτο 10λεπτο. Οι 12 πόντοι της ελληνικής ομάδας προήλθαν από τα εύστοχα σουτ τριών πόντων (2 ο Ματσιούλις κι από ένα οι Διαμαντίδης, Ούκιτς), ενώ στο διάστημα αυτό οι Λάσμε και Γκιστ «σκέπασαν» το καλάθι των «πρασίνων» (3 τάπες). Ο Βάσκες ήταν η μοναδική απειλή για το καλάθι του Παναθηναϊκού στην πρώτη περίοδο (πέτυχε τους 6 από τους 8 πόντους της Μάλαγα).

Ο Παναθηναϊκός σταμάτησε να βάζει τρίποντα στο δεύτερο 10λεπτο (0/4) και η Μάλαγα με γρήγορο 5-0 μείωσε σε 16-13. Το τάιμ άουτ του Πεδουλάκη αφύπνησε τους «πράσινους» που συνήλθαν και περίπου 20'' πριν το ημίχρονο ξέφυγαν με 10 πόντους (34-24), ωστόσο, το τέλος της περιόδου τους βρήκε στο +9 (35-26).

Αν και ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τρίποντο του Ματσιούλις την τρίτη περίοδο και ξέφυγε με 12 πόντους (38-26) στα επόμενα 3 λεπτά υπέστη μπλακ άουτ και οι Ισπανοί με σερί 9-0 μείωσαν σε 38-35 κι από κει και πέρα το ματς έγινε ντέρμπι. Ένα λεπτό και 13''  πριν το τέλος ο Ούκιτς, κορυφαίος του Παναθηναϊκού σε ένα ακόμη παιχνίδι, με νέα «βόμβα» τριών πόντων έδωσε...αέρα 7 πόντων στο «τριφύλλι» (51-44) και με καλάθι του Σχορτσανίτη οι «πράσινοι» έφεραν και πάλι τη διαφορά στο +9 (53-44), όση ακριβώς είχαν αποκτήσει και στο ημίχρονο.

Όπως στο ξεκίνημα των δύο προηγούμενων 10λεπτων, έτσι και στο τελευταίο η Μάλαγα με σερί 8-0 έφερε το ματς σχεδόν στα ίσια (52-53). Η ομάδα του Ρέπεσα κατάφερε με τρια διαδοχικά τρίποντα του Γουίλιαμς να περάσει μπροστά με 66-60 και να πάρει την πολύτιμη νίκη, που την κρατάει ζωντανή στο παιχνίδι της πρόκρισης στα προημιτελικά. Ο Αμερικανός με 22 πόντους ήταν ο «δήμιος» του Παναθηναϊκού, που, όμως, έχασε το ματς από τα δικά του λάθη (15), ενώ έχασε και τη διαφορά, καθώς στο πρώτο παιχνίδι είχε νικήσει με 5 πόντους στο ΟΑΚΑ.

«Έγραψε ιστορία» ο Διαμαντίδης

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού είναι από σήμερα ο παίκτης με τις περισσότερες συμμετοχές στην Ευρωλίγκα φορώντας την φανέλα της ίδιας ομάδας.

Μέχρι και την περασμένη εβδομάδα είχε «συγκάτοικο» στον τομέα αυτό τον Τζει Αρ Χόλντεν, ωστόσο, ξεκίνησε βασικός για 165η φορά στην καριέρα του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού στην Ανδαλουσία, γεγονός που τον έφερε στην κορυφή της σχετικής κατάταξης.