Δευτέρα, 04 Μαρτίου 2013 21:10

Football League: «Φωτιά» στην κορυφή έβαλε ο Απόλλωνας

Ο Απόλλωνας Σμύρνης έβαλε... «φωτιά» στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής, καθώς στην τελευταία αναμέτρηση της 25ης αγωνιστικής επικράτησε στη Ριζούπολη με 2-1 του πρωτοπόρου Εργοτέλη και ανέβηκε στη δεύτερη θέση, τρεις βαθμούς πίσω από τους Κρήτες.

Η συνάντηση δικαιολόγησε το χαρακτηρισμό του ντέρμπι, έστω και αν οι γηπεδούχοι φάνηκε προς στιγμή ότι θα έχουν ένα εύκολο βράδυ. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» προηγήθηκε 2-0 με γκολ των Κατσίκη στο 20ο και Μανιά στο 27ο λεπτό, απέναντι στο «σαστισμένο» αντίπαλό της.

Στο ημίχρονο, όμως, οι παίκτες του Σίνισα Γκόγκιτς ανασυντάχθηκαν, πίεσαν και μείωσαν πολύ νωρίς με τον Λαμπίν στο 49΄, αλλά δεν κατόρθωσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.