Δευτέρα, 04 Μαρτίου 2013 21:01

Μπάσκετ: Νίκη στο «ρελαντί» για Παναθηναϊκό με ΚΑΟ Δράμας

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα τον ΚΑΟ Δράμας με 87-70, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 19η αγωνιστική στην Α1 Ανδρών, και μετά την ήττα του Πανιωνίου στο Ρέθυμνο απολαμβάνει τη μοναξιά της δεύτερης θέσης στην κατάταξη, σε αντίθεση με τους Δραμινούς που παλεύουν για την παραμονή τους.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 45-36, 67-56, 87-70

Στον απόηχο της αποχώρησης του Τζέισον Καπόνο και φορώντας τη μαύρη εμφάνιση ως ένδειξη πένθους για το θάνατο του Γιώργου Κολοκυθά, οι «πράσινοι» ξεκίνησαν νωχελικά στο παιχνίδι, δίνοντας το δικαίωμα στον ΚΑΟΔ να ακολουθεί από κοντά στο σκορ.

Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε για πρώτη φορά με μια διαφορά πέντε πόντων στο 7΄ (23-18), αλλά στο ξεκίνημα του β΄ δεκάλεπτου βρήκε τους Δραμινούς να προσπερνούν (23-24) με ένα σερί 6-0.

Με ένα σερί 11-1 που δημιούργησαν οι Σχορτσανίτης (κορυφαίος του αγώνα, ρεκόρ στην Α1 με 20 πόντους) και Διαμαντίδης η ομάδα του Πεδουλάκη ξέφυγαν με 11 (39-28) και όχι μόνο δεν ξανακοίταξαν πίσω αλλά στην 4η περίοδο εκτόξευσαν τη διαφορά στους 21 πόντους (77-56), για να τελειώσουν το ματς ήσυχα και απλά.