Σάββατο, 02 Μαρτίου 2013 21:56

Αγγλία: «Ξέσπασμα» Λίβερπουλ με σούπερ Σουάρες

Κάτι λιγότερο από 50 λεπτά αγώνα χρειάστηκε η Λίβερπουλ προκειμένου να σκορπίσει στους... «τέσσερις ανέμους» τη Γουΐγκαν, μέσα στην έδρα της αντιπάλου τους, καθώς στα πρώτα 49 λεπτά είχε διαμορφωθεί το τελικό 0-4!

Πρωταγωνιστής των «κόκκινων» αλλά και του αγώνα, τελευταίου για σήμερα στην πρέμιερ λιγκ (28η αγωνιστική), ήταν ο ασυγκράτητος Ουρουγουανός Λουΐς Σουάρες, ο οποίος απέδειξε για άλλη μια φορά ότι συγκαταλέγεται στους κορυφαίους επιθετικούς του πλανήτη και η τωρινή Λίβερπουλ δεν αρκεί για την κλάση του.

Ο Σουάρες σημείωσε χατ-τρικ, σκοράροντας στο 18΄ με σουτ, στο 33΄ με φάουλ και στο 49΄ με πλασέ κι έφτασε τα 21 γκολ στο πολύ απαιτητικό και, ενδεχομένως, δυσκολότερο πρωτάθλημα του πλανήτη, ενώ το σκορ για τους «κόκκινους» είχε ανοίξει μόλις στο 2ο λεπτό ο Ντάουνινγκ με κεφαλιά, από σέντρα του Κουτίνιο.