Κυριακή, 24 Φεβρουαρίου 2013 21:13

Μπάσκετ Α1: Με σούπερ Τσαρτσαρή ο Παναθηναϊκός πέρασε από τα Ηλύσια

Με ηγέτη τον Κώστα Τσαρτσαρή που πραγματοποίησε την καλύτερη εφετινή εμφάνισή του, σκοράροντας 20 πόντους, ο Παναθηναϊκός νίκησε εκτός έδρας τον Ηλυσιακό με 87-62, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 33-41, 43-68, 62-87

Οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να ακολουθήσουν στο σκορ έως το 18ο λεπτό, όταν βρέθηκαν πίσω με διαφορά δύο πόντων (33-35). Από εκείνο το σημείο και με ένα σερί 14-0 οι «πράσινοι» ξέφυγαν πολύ και στο 22΄ το ταμπλό έδειχνε 33-51.

Η καλή απόδοση των παικτών του Πεδουλάκη συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, όταν με «σφιχτή» άμυνα και κυριαρχία στον αέρα κράτησαν τον Ηλυσιακό στους 10 πόντους, ενώ εκείνοι σκόραραν 27.

Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο 31ο λεπτό (71-43), με τον Κυπελλούχο Ελλάδας να αφήνει στη συνέχεια το… γκάζι, αφού ο αντίπαλός του δεν μπορούσε να απειλήσει.